شرکت وان طب مفتخر است که از سال ۱۳۹۴ در زمینه وکیوم تراپی خدمات آموزشی و درمانی را به درمانگران و بیماران عزیز ارائه داده است.


مشاوره وکیوم تراپی


ثبت در خواست

مقدمه ای بر وکیوم تراپی

3.7/5

ادامه طلب

وکیوم تراپی چیست ؟

وکیوم تراپی یا فشار منفی به همراه پانسمان های نوین زخم ، روشی موثر برای درمان زخم بوده که در آن به طور متناوب یا پیوسته ، فشار منفی بر زخم اعمال می شود و سبب تسریع درمان انواع زخم ها می شود.

درمان زخم به کمک خلاء نوعی درمان برای بهبود زخم ها است همچنین با نام وکیوم تراپی یا وکیوم درمانی نیز شناخته میشود.

گاز های موجود در هوای اطراف ما به سطح بدن فشار می آورد. دستگاه وکیوم تراپی این فشار را از روی ناحیه زخم برطرف میکند، این موضوع میتواند به چندین روش به بهبودی زخم کمک کند:

  1. میتواند به مرور مایعات را از زخم بیرون بکشد ”این مسئله تورم را کاهش میدهد و به تمیز کردن زخم و از بین بردن باکتری ها کمک میکند“
  2. میتواند به کشیدن لبه های زخم به سمت هم کمک کند و باعث رشد سریعتر بافت گرانوله شود.

سیستم وکیوم تراپی چگونه به تسریع درمان زخم کمک میکند ؟

موارد استفاده از وکیوم تراپی

وکیوم تراپی را میتوانید جهت بهبود زخم های زیر استفاده کنید :

سیستم وکیوم تراپی از چه اجزا و قطعاتی تشکیل میشود؟

این سیستم  از ۶ مؤلفه اصلی تشکیل شده است:

دستگاه

دستگاه اصلی ترین مولفه در سیستم وکیوم تراپی میباشد زیرا وظیفه کنترل مقدار فشار منفی و تمامی هشدار ها و خطاها را بر عهده دارد.

انواع دستگاه وکیوم تراپی

دستگاه های جیبی که مخصوص زخم های کم ترشح است ( مثل : اینتگرو ، و … )

دستگاه های قابل حمل مخصوص زخم هایی که عمیق هستند و ترشح بیشتری دارند ( مثل : طب تجهیز پایا، فاپسکو و… )

مخزن

تمامی مایعات و ترشحاتی که از طریق لوله و سیستم فشار منفی جذب میشوند در مخزن ذخیره میشود.

پد یکنواخت کننده

پد یکنواخت کننده رابط بین فوم و دستگاه میباشد که وظیفه انتقال ترشحات به مخزن را دارد.

پانسمان فوم سیاه

پانسمان فوم سیاه از جنس پلی اورتان (آب گریز) میباشد که باعث انتقال سریعتر ترشحات به پد یکنواخت کننده میشود و باعث ایجاد بافت گرانوله بر روی سطح زخم میشود.

پانسمان فوم سفید

فوم سفید دارای ساختار و بافتی محکم تر و متراکم تر از فوم سیاه میباشد و بر خلاف فوم سیاه آب گریز نمیباشد و رطوبت را جذب میکند. فوم سفید در موارد زیر به همراه فوم سیاه استفاده میشود و به تنهایی کارایی ندارد :
روی زخم هایی که دارای عمق میباشد و به استخوان و یا تاندون رسیده است نمیتوان از فوم سیاه به تنهایی استفاده کرد زیرا در این زخم ها نیاز به نگهداری رطوبت تاندون و استخوان وجود دارد. و در این موارد زیر فوم سیاه از فوم سفید استفاده میکنیم.

چسب هیدروفیلم شفاف

این پانسمان با یک غشای ضد آب شفاف و یک غشای چسب ضد حساسیت ساخته شده است ، هیدروفیلم شفاف برای پوشاندن اطراف زخم ، فیکس کردن فوم و پد یکنواخت کننده استفاده میشود، همچنین از خروج ترشحات از اطراف زخم جلوگیری میکند ، چسب هیدروفیلم شفاف را میتوان بدون نیاز به خیساندن ، بدون دردسر و بدون باقی ماندن هر گونه اثری از محل چسباندن جدا کرد.

پر شدن مخزن
در صورت پر شدن مخزن، مخزن باید کامل برداشته شود و با یک مخزن جدید جایگزین شود، این کار باید توسط یک کارشناس انجام شود، همچنین میتوانید از کارشناس زخم خود بخواهید نحوه تعویض مخزن را به شما آموزش دهد.
مسدود شدن لوله انتقال
در صورت مسدود شدن لوله انتقال زنگ خطر به صدا در خواهد آمد در این مورد حتما کارشناس زخم خود را در جریان قرار دهید.
به وجود آمدن نشتی
شما ممکن است صدای سوت را بشنوید که نشان میدهد هوا در حال ورود به سیستم است در این مورد نشتی به احتمال زیاد روی هیدروفیلم شفاف بوجود آمده است که با توجه به نظر کارشناس باید اصلاح و یا به طور کامل تعویض شود.
کم بودن شارژ باتری دستگاه
در صورت کم بودن باتری میتوانید دستگاه را به پریز برق بزنید.

سوالات متداوال

قبل از شروع درمان چه کار هایی باید انجام دهم ؟

شما نیاز به انجام کار خاصی قبل از شروع به درمان توسط وکیوم تراپی ندارید ؛ در بعضی از موارد ، ممکن است لازم باشد که قبل از انجام این درمان نیاز به درمان عفونت زخم ، یا دبریدمان بافت های آسیب دیده داشته باشید.
شما برای استفاده از این نوع درمانی نیاز به یک کارشناس زخم دارید ، همچنین اگر میخواهید این درمان را در منزل انجام دهید نیاز به یک مراقب دارید که آموزش های لازم جهت استفاده از دستگاه توسط یک متخصص به او داده شود.

چه مدت باید از وکیوم تراپی استفاده کنم ؟

این به نوع زخم، عمق زخم و میزان ترشح زخم شما بستگی دارد، درمانگر شما مسئول کلیه تصمیم گیری های بالینی در مورد وکیوم تراپی شماست .

وکیوم تراپی چه حسی دارد ؟

بسیاری از بیماران در ابتدا احساس کشش خفیف را گزارش می دهند که بعد از گذشت حدود ۱۵ دقیقه کمتر میشود و قابل توجه نیست هرچه زخم بهبود یابد ، ممکن است احساس خارش کنید.
( لطفاً هرگونه تغییر را به کارشناس زخم خود گزارش دهید )

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.